Przejdź do treści

Jak sprawdzić jakość wody?

Woda, która płynie do Twojego domu, może mieć różną jakość. Wynika to z wielu czynników, takich jak np. problemy w stacji uzdatniania wody, stare rury wodociągowe, czy nawet to, że w pobliżu rur został użyty nawóz. Najważniejsze jest jednak to, aby wiedzieć, czy woda, która płynie z twojego kranu, ma odpowiednią jakość. Wybierając urządzenie do uzdatniania wody, warto sprawdzić stan wody przed montażem. Dzięki temu będziesz w stanie ocenić, z czym dokładnie należy walczyć w przypadku twojego domu.

Jak sprawdzić jakość wody w kranie?

Najbardziej podstawowym testem wody, jest nalanie jej do szklanki oraz użycie swoich zmysłów. Wystarczy spojrzeć, czy woda jest w pełni przeźroczysta oraz, czy nie jest mętna. Kolejną kwestią jest sprawdzenie jej zapachu oraz tego, czy przypadkiem się nie pieni. Warto wiedzieć, że inny kolor wody może wskazywać na zardzewiałe rury wodociągowe lub zaniedbanie instalacji w domu. Jeżeli z domową instalacją wszystko jest dobrze, należy zgłosić nieprawidłowy kolor wody w lokalnej gminie. Jeżeli nie ma żadnych odstępstw w kolorze wody, lecz jej zapach budzi u Ciebie niepokój, możesz podejrzewać zbyt dużą ilość chloru. Chlor jest używany do uzdatniania wody miejskiej. W przypadku zapachu zgniłych jaj przyczyną są bakterie oraz siarkowodór. Niestety jest to najczęściej oznaka dużego zanieczyszczenia wody. Jeśli woda jest mętna, może posiadać zbyt dużo minerałów. Radą na to, jest zastosowanie zmiękczacza wody.

Zadbaj o siebie i swoich bliskich

Jak sprawdzić jakość wody w studni?

W przypadku studni można zastosować te same metody, które stosuje się do sprawdzenia jakości wody w kranie. Warto jednak wiedzieć o tym, że żółty lub brązowy kolor wody, która pochodzi ze studni, może świadczyć o podwyższonej zawartości żelaza i innych związków. Jeżeli kolor, zapach oraz mętność wody nie wzbudza u Ciebie podejrzeń, warto jej spróbować. Posmak metalu jest częstym symptomem rdzy w rurach. W przypadku wody, która płynie do ciebie ze stacji uzdatniania, specyficzny smak może oznaczać również zbyt dużą ilość chloru.

Jak zbadać jakość wody?

Badanie jakości wody nie jest ciężkie. Jeżeli po zastosowaniu wcześniejszych rad stwierdzasz, że z Twoją wodą coś jest nie tak, pomyśl nad zakupem miernika jakości wody. Testery te pomogą Ci zbadać, czy twoja woda ma odpowiednią twardość, pH, a nawet obecność bakterii oraz to, czy stężenie żelaza i chloru nie jest zbyt wysokie. Mierniki te są polecane dla osób, które planują zastosować zmiękczacz wody w swoim domu. Dzięki temu będziesz mieć wiedzieć, jaki zmiękczacz wybrać oraz, czy w twoim domu jest to konieczne.